Otwórz menu główne

Zmiany

Talsoi/Rozszerzenie

Dodane 5404 bajty, 09:42, 8 mar 2020
m
brak opisu edycji
=== Powolna odbudowa ===
AKTUALKATalsoi było kolejnym państwem, które wyszło z wojny poranione i całkowicie inne niż było. Talsojczycy stracili po raz drugi swoją flotę w ofiarnym heroicznym Czarnym Szkwale, stracili wiele tysięcy dusz, zwłaszcza elfek z załóg okrętów, a także podjęli decyzję o poddaniu się protektoratowi Wergundii.Czas odbudowy należało rozpocząć od odnawiania zasobów, a pierwszym, o czym mógł myśleć dowolny Talsoi, była odbudowa floty. W zimie 939 zostało zawarte porozumienie z Wergundią, w myśl którego Federacja wykładała olbrzymie fundusze na odbudowę talsojskiej floty. W zamian owa flota stawała się szpicą przyszłej odrodzonej Classis Federacji, a szkutnicy elficcy mieli wspomóc budowę okrętów wergundzkich w stoczniach Mercji. Śmierć wielu wybitnych postaci kładła się cieniem na próbach rekonstrukcji struktur państwa.
==== Wielki Wiec w Talsoi ====
 
Wiec w świątyni Tulvy w Talsoi zebrał się w celu rozwiązania naglących potrzeb kraju, a przede wszystkim wybranie nowych wysoką rangą oficerów, którzy prowadziliby kraj przez następne loa. Było to zgromadzenie powszechne wszystkich największych autorytetów w kraju, zarówno wojskowych, jak i magów, ale także mistrzów rzemiosła, przedstawicieli cechów i przedstawicieli kupców.
 
Najwyższe rangi Talsoi przed wojną liczyły sobie trzydzieści siedem gar’ean - dowódców flotylli, trzy Tarmen i Maradę, jednak ze względu na braki w kadrze, ale i w jednostkach, którymi mieliby dowodzić, uznano, że na ten moment wybranych zostanie czternastu gar’ean Wraz z jedenastką, która przetrwała z poprzednich czterdziestu jeden stanowić mieli nową kadrę dowodząca. Z tej dwudziestki piątki miały również zostać wybrane trzy tarmen i marada. Liczba dowódców flotylli miała być zwiększana w przyszłości w miarę potrzeb.
 
Pośród wybranych były osoby pochodzące z wysokich rang poprzedniego dowództwa, których kandydatury były oczywiste - takie jak Mariel z rodu Zethar zwana Ardaigh (córka Maire, poprzedniej Marady), ale były tam też osoby z mniejszym doświadczeniem. Było to wynikiem utraty większości kadr w bitwach Wojen o Północ, ale przede wszystkim w Czarnym Szkwale. Specyfika społeczności Talsoi sprawiała, że poległymi w wojnie były przede wszystkim elfki z załóg okrętów, nic zatem dziwnego, że wśród dwudziestki piątki gar’ean pojawiło się aż czterech nowych mężczyzn:
* Naan z rodu Oronar który brał czynny udział w planowaniu posunięć wojsk Talsoi podczas powstania
* Amroth z rodu Tasartir, mistrz gildii szkutniczej ze stolicy.
* vayle’Meril z rodu Haro, potężny mag który od lat reprezentował interesy Talsoi za granicą, wliczając podpisanie pokoju Vistanijskiego.
* Reamras z rodu Oronar. Kapitan handlowej jednostki Ringëril, weteran spod Birki. Niegdyś służący w niebieskiej hosse.
Nowo powstała dwudziestka piątka podzieliła się następnie na poszczególne hosse i miała spośród siebie wybrać tarmen dla każdej z nich.
* Mariel z rodu Zethar została wybrana na stanowisko białej tarmen, które niegdyś piastowała jej matka. Ocalała jako jedna z kilku wyciągniętych cudem z morza w czasie Czarnego Szkwału. W bitwie straciła rękę i jedno oko, a jej twarz zdobiły liczne blizny, dla rodaków była symbolem, żywą legendą swoich czasów.
* Atariel z rodu Maerien, niegdyś zastępczyni niebieskiej tarmen - Evreiel’tar została wybrana na nową niebieską tarmen.
* vayla’Meril z rodu Haro został wybrany na zielonego tarmen.
Spośród tej trójki cały wiec miał wyłonić osobę która zasiądzie na “Koralowym Tronie” Talsoi. Dodatkowo jako dowódca wybrzeża został powołany Amroth z rodu Tasartir, przywódca Gildii Szkutniczej.
 
Po trwającej parę godzin debacie oraz mistycznych obrzędach na stanowisko marady powołany został vayla’Meril z rodu Haro, ze względu na jego działalność jako dyplomaty, jego rolę w zyskaniu poparcia Federacji, a także ze względu na prestiż, jaki niósł ze sobą tytuł maga szkoły Vayle. Na jego miejsce stanowisko zielonej tarmen przejęła Venea z rodu Uro - jedyna spośród zielonej hosse, która stanowisko gar’ean piastowała już przed wojną. Następnie wiec przeszedł do debatowania nad działaniami które należało podjąć dla odbudowy kraju.
 
Rozkazami nowego marady, zgodnie z decyzjami Wiecu, ogłoszono szereg ukazów, przede wszystkim dążąc do sprowadzenia do domu wędrujących po świecie elfów Talsoi. Podjęto wielkie dzieło odbudowy portów i floty, z racji braków w załogach konieczne było masowe zachęcanie mężczyzn-elfów do wstępowania do załóg okrętów (w talsojskiej mentalności żegluga była zajęciem kobiecym, dla mężczyzn chwałą i zasługą była budowa solidnych i mocnych okrętów, wiedza i sztuka szkutnicza), co na zawsze zmieniło oblicze kultury Talsoi.
 
Ustanowiono również dzień pamięci po Czarnym Szkwale który będzie obchodzony co roku przez najbliższe loa, a po tym czasie co loa. Postanowiono jednocześnie o budowie pomnika upamiętniającego to wydarzenie przed świątynią Tulvy.
 
Już wiosną 940 podjęto pierwsze wyprawy, kierując szczególną uwagę na daleki zachód, gdzie zgodnie z wiedzą, wyniesioną z Bibractborgu mogły kryć się nowe lądy. Nowe, powojenne czasy miały zobaczyć nowe, zupełnie odmienne Talsoi.
== Flota ==
=== Statki ===