MiniPoradnik wy-stroju postaci: Różnice pomiędzy wersjami

m
m
 
Linia 21: Linia 21:
 
Jeśli nie chcecie inwestować w kupowanie strojów larpowych zawsze możecie:
 
Jeśli nie chcecie inwestować w kupowanie strojów larpowych zawsze możecie:
 
* poszukać ubrań w lumpeksach - uwaga na sztuczne buble!
 
* poszukać ubrań w lumpeksach - uwaga na sztuczne buble!
* sami wykonać swoje stroje :) -> o [http://silberberg.pl/teksty/poradnik_strojowy_Lili.pdf tutaj] znajdziecie poradnik strojowy autorstwa Lili
+
* sami wykonać swoje stroje :) -> o [http://silberberg.pl/teksty/poradnik_strojowy_Av.pdf tutaj] wkrótce znajdziecie poradnik strojowy
  
 
Zestaw nieśmiertelny: '''koszula/tunika''' (lniana lub bawełniana, generalnie lepiej unikać sztucznych materiałów, bo nie przepuszczają wilgoci i śmierdną) + '''spodnie''' w kolorze czarnym/brązowym/zielonym - tu kłaniają się '''lniane''' (tego akurat jest w lumpeksach na pęczki!). Dla pań nieśmiertelne '''legginsy''', obecnie dostępne we wszystkich możliwych kolorach. Do tego '''kaptur''' lub '''płaszcz''' (polecamy pałatki w zamian za plastiki przeciwdeszczowe!), może '''kamizela''', którą nabijemy ćwiekami, co by dodać "klimatu".
 
Zestaw nieśmiertelny: '''koszula/tunika''' (lniana lub bawełniana, generalnie lepiej unikać sztucznych materiałów, bo nie przepuszczają wilgoci i śmierdną) + '''spodnie''' w kolorze czarnym/brązowym/zielonym - tu kłaniają się '''lniane''' (tego akurat jest w lumpeksach na pęczki!). Dla pań nieśmiertelne '''legginsy''', obecnie dostępne we wszystkich możliwych kolorach. Do tego '''kaptur''' lub '''płaszcz''' (polecamy pałatki w zamian za plastiki przeciwdeszczowe!), może '''kamizela''', którą nabijemy ćwiekami, co by dodać "klimatu".

Aktualna wersja na dzień 12:07, 2 maj 2020

Z początku zaznaczę, że ten mini poradnik nie jest raczej przeznaczony dla osób głęboko "osadzonych" w środowisku LARP'owym, które mają już własne koncepcje, dziergają sobie stroje od lat i ogólnie wiedzą "z czym to się je". Raczej dla tych, którzy swoja przygodę z LARP'em zaczynają lub zaczęli niedawno.

Koncepcja postaci

Koncepcja bohatera, to, co chcecie, żeby sobą reprezentował lub po prostu to, jak mają go odbierać inni gracze, jest najważniejsza. Na tej kanwie możecie oprzeć wszystko. Wojownikowi przyda się tunika i karwasze, zaś druid będzie chodził w szacie z kapturem.

Wygoda

Czyli nie zostawiamy resztek stroju na krzakach.

Niezależnie od koncepcji musimy pamiętać o jednym. To jest gra terenowa. TE-RE-NO-WA. Czyli możemy spotkać na swojej drodze drzewa i krzewy, oraz wszelaką inną florę (i faunę!) Srebrnej Góry.
Kwesita nader istotna: buty. Jesteśmy w górach, więc WYGODNE buty to podstawa. W górach pada, dlatego warto mieć dwie pary takowych butów. Jeśli o chodzi o odgrywanie postaci - umówmy się, obuwie nie jest najistotniejszym elementem, jednak białe addidasy ZAWSZE będą rzucać się w oczy. Najlepiej wyposażyć się w buty trekingowe, a żeby nadać im wiarygodności i klimatu warto mieć również sztylpy.

Co do wygody stroju, w skrócie:

  • ma być możliwie trudny do pozostawienia na drzewie - koronki i tiule raczej jako małe aplikacje przy koszuli;
  • komfortowy dla Was - tak, gorsety wyglądają wspaniale... a potem zaczyna się 300m pod górkę i jakoś tracą na tej wspaniałości;
  • możliwie dostosowany do pogody - koszula + kamizela + płaszcz i jesteś nie do zdarcia :)
  • taki, żeby w razie ewentualnego uszkodzenia nie zepsuło Wam to pozostałej części obozu.

Gdzie i za ile?

Wszystkie strony z LARP'owymi akcesoriami cechuje jedno. Ceny. Oczywiście na stronie Rekwizytorni możecie skorzystać z naszych kodów zniżkowych, które tą sytuację stanowczo poprawiają.

Jeśli nie chcecie inwestować w kupowanie strojów larpowych zawsze możecie:

  • poszukać ubrań w lumpeksach - uwaga na sztuczne buble!
  • sami wykonać swoje stroje :) -> o tutaj wkrótce znajdziecie poradnik strojowy

Zestaw nieśmiertelny: koszula/tunika (lniana lub bawełniana, generalnie lepiej unikać sztucznych materiałów, bo nie przepuszczają wilgoci i śmierdną) + spodnie w kolorze czarnym/brązowym/zielonym - tu kłaniają się lniane (tego akurat jest w lumpeksach na pęczki!). Dla pań nieśmiertelne legginsy, obecnie dostępne we wszystkich możliwych kolorach. Do tego kaptur lub płaszcz (polecamy pałatki w zamian za plastiki przeciwdeszczowe!), może kamizela, którą nabijemy ćwiekami, co by dodać "klimatu".

Jeśli macie fantazje, czas i lubicie "bawić się w takie rzeczy", zapraszam do poszukania sobie wykrojów, albo przerabiania ciuchów na szerszą skalę. Naszycie lamówki ze skomplikowanym wzorkiem nie jest kolosalnym wysiłkiem, a zwykłej białej koszuli doda +5 do fajności. Podobnie nabijanie ćwieków (z autopsji - palce bolą jak cholera :) ) czy nitów.

Weźcie pod uwagę, że możecie zrobić sobie jakiś mega wypasiony strój i pokazać się w nim na biesiadzie, ale - jak w punkcie drugim - generalnie lepiej postawić na praktyczność.

A takich koszul to jednak lepiej mieć więcej niż jedną. W górach pada.

Dodatki

Gadżety, szczególnie jeśli będą rzucały się w oczy, zwrócą na Was uwagę i na pewno są dobrym tematem do zapoczątkowania rozmowy.

Ciekawie wyglądają też elementy nawiązujące do profesji:

  • karwasz na lewym przedramieniu łucznika, a do tego rękawiczka bez palców;
  • woreczki z ziołami przywieszone przy pasie dla alchemika/druida;
  • mnóstwo medalionów w przypadku maga;
  • mapnik dla zwiadowcy;
  • chusta dla pirata.

No jasne, sztampa sztampą, ale przynajmniej doda postaci wyrazu :)

Kolejnym motywem na dodatki jest pochodzenie (kraina) albo rasa - o elementach charakterystycznych można przeczytać na stronie.

Charakteryzacja

Należy mieć na uwadze, że "elementy charakterystyczne" są czymś, co ZAWSZE będzie odróżniało Was od innych. Na tym przecież polega słowo "charakterystyczne". Do klasycznych elementów tego typu możemy zaliczyć: tatuaże, kolczyki, blizny, specyficzny kolor włosów czy oczu. Rozwinięcie każdej z tych cech pozwoli Wam stworzyć bardzo indywidualny wizerunek postaci.

  • Tatuaże - jak możecie wyczytać na stronie, szczególnie elfy powinny spojrzeć na ten podpunkt :) Aczkolwiek tatuaż nie jest czymś tak niezwykłym, żeby nie mógł go posiadać człowiek czy krasnolud. Możecie użyć tatuaży, które zaznaczą waszą przynależność do jakiejś grupy lub po prostu wciągnąć to w fajny element historii postaci. Można wykonać je: Henną, farbkami do ciała, kredka do oczu lub eyelinerem.
  • Kolczyki - oczywiście, nie musicie od razu łapać za igłę ;> W tak kwestii radzę spojrzeć na nausznice lub kolczyki na magnes.
  • Blizny - padało dużo pytań, czym można zrobić blizny. Otóż: są specjalne płyny, ale to nie jest jakaś bardzo tania kwestia :) Generalnie można je dostać na stronach z akcesoriami fx - wystarczy wpisać jako hasło w wyszukiwarce. Są domowe sposoby robienia blizn, oparte na żelatynie i farbkach.
  • Kolor włosów - kwestia bawienia się szamponetkami jest zdecydowanie indywidualna. Jednemu kolor zejdzie po 5. myciu, drugiemu nie zejdzie nawet po 55. - wszystko zależy od naturalnego koloru i struktury włosa. Tą kwestię należy sprawdzać organoleptycznie ;) Peruki mogą być cudowne i wspaniałe, ale jak już było wspomniane - warto postawić na praktyczność. A peruki zwykle nie bywają praktyczne.
  • Kolor oczu - rzecz efektowna, ale w sumie najdroższa z całego asortymentu. Kolorowe soczewki są dostępne dosłownie WSZĘDZIE, wystarczy wpisać jako hasło w wyszukiwarkę. Jeśli jednak nie miałeś/aś nigdy do czynienia z soczewkami - najpierw poczytaj o nich i ewentualnie przetestuj, czy jesteś w stanie chodzić w nich przez cały tydzień.

Z elementów rasowych: uszy i brody:
Zarówno jedno jak i drugie jest do kupienia w internecie albo sklepach larpowych. Do uszu dołączany jest klej. Jako patent do uszu sprawdza się fluid (takie mazidło do twarzy), którym można zakryć przejście naszego ucha w lateksowe. Podobnie można wykorzystać nausznice.

Brody zazwyczaj są na gumce, także ich zamocowanie nie sprawia większego problemu. Są również dostępne tzw. "klejone", które montuje się na twarzy na klej charakteryzatorski.

"Ma ktoś goblińskie ustrojstwo?"

Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami na

info@silberberg.pl