Zmiany

Waluty świata gry

Dodane 193 bajty, 23:37, 4 lut 2020
m
brak opisu edycji
<table style="width:70%">
<tr>
<td>'''Atla''' - jadeitowa (ciemnozielona) kwadratowa moneta [[Qa]]</td>
<td>-</td>
<td>100 bezantów</td>
</tr>
<tr>
<td>'''Bezant''' - złota moneta [[Ofir|Ofiru]], uniwersalna na Północy<br><br> '''Bezant Senatorski''' (senatus) - wersja tłoczona, warta 2x zwykły</td>
<td>1/100 atli</td>
<td>-</td>
</tr>
<tr>
<td>'''Akwir''' - srebrna książęca moneta wergundii[[Wergundia|Wergundii]], obowiązująca także w [[Trynt|Tryncie ]] i [[Terala|Terali ]] pod nazwą '''Bir'''</td>
<td>1/500 atli</td>
<td>1/5 bezanta</td>
</tr>
<tr>
<td>'''Miedziak-Grosz''' - miedziana moneta najniższej wartości<br><br>'''Tugrik''' - moneta-koralik z [[Samnia|Samnii]]</td>
<td>1/5000 atli</td>
<td>1/500 bezanta</td>
=== Atla ===
Jeszcze do niedawna lud Zapołudnia nie potrzebował ujednoliconego systemu pieniężnego, stosowano głównie wymianę dóbr, choć krążą plotki, że na dalekim południu, w sercu imperium [[Qa ]] stosowano weksle mające pokrycie w cennym ziarnie kakaowym.Ten stan rzeczy zmienił się jednak po podboju państw północy. [[Qa ]] dostrzegli zalety sformalizowanej waluty potrzebnej choćby do handlu z ludami podbitymi. Przyjęcie waluty od któregoś z podbitych narodów, czy od sojuszników nie wchodziło w grę więc [[Qa ]] stworzyli swój własny środek płatniczy. Jadeitowe płytki zwane “atlami” stały się szybko najsilniejszą monetą znanego świata. Siła nowej waluty wyniknęła z wartości jadeitu, na którym była bita i potęgi samego Imperium.
Po wybuchu II Wojny o Północ waluta straciła dużo na wartości, jednak wciąż jest najdroższym pieniądzem świata i, pomimo stanu wojny z Północą, można ją niemal wszędzie wymienić. Nie zapłacisz atlą za chleb, prędzej kupisz za nią całą piekarnię!
=== Bezant ===
Waluta [[Ofir|Ofiru ]] przeżywa kolejny złoty wiek i wyrasta na drugą, zaraz po jadeitowych monetach [[Qa]], najsilniejszą walutę świata, powszechnie stosowaną na całej północy, od dalekiej [[Samnia|Samnii ]] po puszcze [[Aenthil ]] i wybrzeża dawnej [[Liryzja|Liryzji]].Na sukces ofirskiej waluty wpływa kilka czynników. Bezant senatorski, zwany senatusem, zawsze cieszył popularnością ze względu na czyste złoto, którym jest pokrywany. Długo o jego wartości decydowało przymierze z [[Qa|Imperium Qasyran]], dzięki czemu, w obliczu klęski [[[Wergundia|Wergudnii ]] i [[Styria|Styrii]], znów stał się potęgą. Na umocnienie bezanta wpłynął także fakt przyjęcia tej waluty przez [[Aenthil]], które z przyczyn politycznych odwróciło się od popularnego w Hehtanorze akwira. Przyjęcie bezanta przez Leśne Elfy wymusiło to samo na ludzie elfach z [[Talsoi]], który pozostaje pod kontrolą [[Aenthil]]. Wreszcie w stronę monet z wizerunkiem kratistosów zwróciła się [[Samnia]], która ze względu na galopujący wzrost potęgi i światowego znaczenia zaczęła potrzebować rzetelnego środka płatniczego.
W ten sposób ofirską monetę przyjęły trzy największe potęgi północy. Fakt ten sprawił, że bezant wyrósł na najpowszechniejszy środek płatności na świecie. Stracił, co prawda, na wartości wobec powrotu na rynek waluty wergundzkiej, ale nie zachwiało to jego stabilnym miejscem na rynku. Bezant jest monetą kruszcową, bitą z 12-karatowego złota z domieszką miedzi i srebra.
=== Akwir ===
Srebrna moneta wergundzka odlewana jest ze stopu srebra z miedzią, niklem i ołowiem, powlekana srebrem. Światowe znaczenie tej waluty przestało istnieć tak samo jak państwo, które ją emitowało – i wraz z tym państwem odrodziło się na nowo. [[Wergundia ]] wróciła do bicia własnej monety niezwykle szybko, rozumiejąc znaczenie ekonomiczne tego faktu, a także doceniając symboliczne – wszak akwir książęcy był symbolem zjednoczonej Federacji. Po roku wojny wartość akwira książęcego kilkakrotnie wzrosła.
=== Bir ===
Srebrna moneta tryntyjska, podobnie jak wergundzka, powróciła z niebytu, gdzie funkcjonowała mając wartość groszową. Z powodu względnie dobrego stanu tryntyjskiej gospodarki bir szybko dorównał cenie wergundzkiej waluty, jednak po przyłączeniu [[Liryzja|Liryzji ]] do [[Wergundia|Wergundii]], wartość akwira przewyższa tryntyjską monetę. Choć główny emitent monety, kupieckie miasto Birka, zniknęło z powierzchni ziemi, bir, upamiętniający zresztą jej nazwę, funkcjonuje jako powszechny środek płatniczy rejonu fiordyjsko-tryntyjskiego.
=== Grosz i Tugrik ===
Tugrik był ciekawą i oryginalną walutą, używaną długo na stepach SamniSamnii, gdzie nieraz płaciło się całymi jej sznurami. Zniknięcie szklanych paciorków, którymi jeszcze do niedawna płaciła Samnia wiąże się z przyjęciem przez to państwo znacznie bardziej konkretnej waluty w postaci bezanta. Tugriki można czasem jeszcze spotkać na rynkach północy, jednak jest to zanikająca ciekawostka.
Grosz z kolei jest najtańszą z możliwych płytką ze stopu miedzi i cyny, wart jest niewiele i płaci się nim wszędzie za najtańsze, bieżące produkty.