Kolegium Messyńskie

Organizacja:
Kolegium Messyńskie
Wielkość: średnia
Zasięg: Kontynent, głównie Ofir
Powiązane organizacje: Kompania Nowej Magii

Dawny Uniwersytet Magii Ognia w Messynie został przemianowany na ogólną uczelnię wraz z reformą, która została zapoczątkowana w Akwirgranie 936 roku i rozeszła się na całej północy. Tak jak i na pozostałych uczelniach Północy, tak i tu otworzono poszczególne specjalistyczne katedry naukowe, jednak Kolegium Messyńskie postanowiło wzbogacić się również o profesorów krasnoludzkich, których zadaniem jest wykładanie Architektury i Logistyki, oraz pethabańskich mahów, którzy przybliżają studentom starszych roczników kulturę swojego państwa, co jest wstępem do planów odnośnie wymiany studenckiej pomiędzy tymi dwoma krajami. Kolegium Messyńskie jest też jedną z niewielu uczelnią na świecie, która szkoli dyplomatów i polityków.
Profesorowie Kolegium długo dyskutowali nad wybraniem patrona. Początkowo konflikt rozbijał się między Symeonem Melachrinosem - wygnanym z Ofiru wybitnym psionikiem i sapientystą - a Reshionem da Tirelli - uznanym alchemikiem, ale imperialistą. W pewnym momencie zaproponowano stryryjskiego psionika i polityka - Kethrena Ferranta - jednak wówczas wybuchły okrzyki niezadowolenia, że zapomina się o takich bohaterach jak kratistos Theo Tynagirona, Nila Dragases czy wybitnym polityku Sarastro de Valmont di Messyna. Stanęło więc na poetyckim patronacie "Bohaterów Zjednoczenia".

Status uczelni wzrósł po odkryciach w laryjskim Pahoro, jednak dopiero udział w wyprawie do Agade okazał się prawdziwym kamieniem milowym w historii Kolegium. Ogłoszone na sympozjum w Messynie wyniki badań uczyniły Kolegium głównym partnerem naukowym Kompanii Nowej Magii oraz najważniejszą uczelnią Ofiru (jeśli nie w ogóle całego regionu).

Projekty eaformatorów (urządzenia magicznego, kontrolującego żyzność obszaru przy węźle geomantycznym) były własnością Kolegium i każda wybudowana maszyna przynosiła krocie uczelni i senatowi. Pierwszy eaformator zresztą został wybudowany właśnie w Ofirze, w należącym do Arethyny Dormenos.

Wraz z układem zawartym jesienią 944 r. na szczycie w Dormenos, w Dworach badawczych Kompanii Nowej Magii zaczęły powstawać wydziały mające na celu tylko i wyłącznie kształcenie nowej kadry, zdolnej zasilić nowo powstające Domy Kompanii oraz placówki badawcze w przeróżnych zakątkach świata. Na wydziały najchętniej przyjmowano absolwentów Kolegium Messyńskiego, gdzie z kolei następowały zmiany w programie, kierując tok nauki w stronę Nowej Magii. Obopólna wymiana nie zmieniła jednak statusu uczelni - Kolegium oficjalnie stanowczo odmówiło włączenia się w poczet filii Kompanii, zachowując dotychczasową wiedzę, odkrycia, patenty i badania dla siebie, choć w kuluarach mówiło się o intensywnych negocjacjach na gargantuiczne kwoty pomiędzy władzami uczelni a Dworem Dyrektorów.