Bank Kesham

Organizacja:
Bank Kesham
Wielkość: Ogromna
Zasięg: Cały znany świat z wyjątkiem krajów za pustynią oraz państw elfów.
Powiązane organizacje: Ormurin, Liga Kupiecka

Bank zajmuje się tym, czym się zajmują banki, czyli przechowywaniem i pomnażaniem majątków wielu osób. Bogactwa Shamarothu zapewniają, że raczej nie grozi mu bankructwo. Jeśli masz w nim skrytkę, możesz dostać weksel, który wymienisz na gotówkę w dowolnej placówce, albo u krasnoludzkiego kupca. Bank skupuje również kosztowności, skarby i tym podobne. Pieniądz mniejszy niż u pasera, ale przynajmniej pewny. Wiadomym jest, że Bank prowadzi ścisłą współpracę z największymi organizacjami znanego świata. Wielkie konwoje przewożące złoto z placówek, obstawiane są przez najlepszych najemników Ormurinu. Za czasów swego istnienia, Liga Kupiecka, oprócz własnego majątku, posiadała ogromne i prężnie działające konto w Banku Kesham, którego lokata swojego czasu zapewniała jej potężny zysk. Czasy wojen o Północ sprawiły, że jak wszystkie organizacje handlowe, Bank Kesham poniósł straty. Lwia część klientów wypłacała swoje pieniądze, najwięksi arystokraci znanego świata wydawali fortuny na zbrojenia, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Obawiano się nawet, że Bank nie da rady się wypłacić i zbankrutuje, ale idąc za słowami dewizy – tak się nie stało i Bank Kesham funkcjonował nadal. Aktywa banku wsparły swego czasu działania Sztabu Konspiracji oraz powstanie na Północy, później natomiast olbrzymią inwestycją stała się budowa Tradailsham, które szybko zaczęło przynosić gigantyczne zyski. Bez przeszkód Bank utrzymał pozycję najpotężniejszej instytucji finansowej znanego świata.

W dobie pędzącej do przodu rewolucji magiczno-przemysłowej, Bank znalazł się w kolejnej wiośnie swego istnienia. Mnogość inwestycji, jakie czyniły państwa, organizacje, a nawet pojedynczy inwestorzy, prowadziła do rozkwitu - bo gdzie można znaleźć bardziej solidne pożyczki na tak ogromną skalę, niż w Banku Kesham?

Pomimo, iż obok zaczynała się rozrastać konkurencja w postaci Banku Tresore, należącego do Kompanii Nowej Magii, spora część starszych organizacji i krajów pozostała pod skrzydłami Banku Kesham - zwłaszcza tych, które na linii konfliktu o Nową Magię stały przeciw innowacjom Kompanii.

Organizacja

Solidni jak skała
—Dewiza Banku Kesham

Od lat zarządza nim krasnoludzki klan Yrg Tua. Zapewniają wiele stanowisk, od zwykłych liczygroszy, po poborców długów. Bank podzielony jest na kilka głównych struktur, wśród nich wyróżniamy wiele działów – takich jak np. Finanse osób prywatnych, Dział zarządzania oszczędnościami organizacji, dział transportu dóbr materialnych, itd. Na czele każdego z nich stoi zwierzchnik. Wszyscy zwierzchnicy wchodzą w skład Rady Banku, co więcej, wszyscy zwierzchnicy należą do klanu Yrg Tua, Rada odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizacji, podejmując kluczowe dla niej decyzje.

Rekrutacja

Polega na złożeniu przez petenta podania w najbliższej placówce banku(do tej placówki również będzie najpewniej po przyjęciu przydzielony). Z powodu tego, że jest to bank krasnoludzki, najwyższe stanowiska obsadzone są raczej przez przedstawicieli tej rasy. Kesham prowadzi rekrutacje na wiele stanowisk, począwszy od najróżniejszych typów posad urzędniczych, kończąc na ochroniarzach.