Otwórz menu główne

Zmiany

Ikni

Dodane 3049 bajtów, 12:49, 19 lut 2022
m
brak opisu edycji
== Ikni ==Ikni nie jest istotą, lecz formą zbiorowej świadomości łączącej obecne i minione pokolenia Laryjczyków, które poprzez Ikni mogą opóźnić w czasie swe odejście i pomagać dalej żywym. Jest to zatem forma kultu przodków połączona z kultem własnego plemienia i więzów rodzinnych. <br> Ikni powstało niewypowiedziane eony temu podczas wojny elfów Laro z dziś zapomnianymi elfami z [[Felnor|Felnoru]]. Stworzenie wspólnoty w oparciu o boską moc [[Eskhara, Szakal | Swarta]], Pana Ciemności, pomogło elfom odwrócić szalę zwycięstwa, lecz podzieliło lud [[Laro ]] i rzuciło ich w wir wojny domowej, na skutek której część plemion nie akceptująca Ikni odeszła w podziemia, by stać się Thlais [[Elfy Podziemne|Tlais Burzuma]], Podziemnymi Elfami. <br>Kiedy Swart powrócił jako Szakal Pustki, upadły bóg chciał wykorzystać Ikni, by przejąć kontrolę nad Laryjczykami, lecz ci oparli się jego inwazji. Wiązało się to jednak z ogromną ceną, jaką było utracenie towarzyszącej im przez wieki świadomości i pamięci poprzednich pokoleń. <br> Niegdyś Ikni pełne było głosów, myśli i emocji starożytnych elfów, które pomagały obecnemu pokoleniu. Łącząc wszystkich w jedność [[Laro ]] nigdy nie czuli się samotni, pozbawieni celu czy motywacji, zawsze pewni wsparcia jakie ich otaczało. Teraz Ikni jest puste i martwe, lecz wciąż istnieje. Podstawowe cnoty zawarte we wspólnocie wyblakły, a kaplice stoją puste. Bez jednoczącego wpływu Ikni nad dumnymi i wojowniczymi Laro znów zawisło widmo podziałów i wojen domowych.
=== Kult ===
* '''Grzechy:''' słabość, zdrada, wiarołomność, porzucenie wspólnoty, kłamstwo, znieważanie przodków.
=== Podstawowa modlitwa z ofiarą===
Najprostszym połączeniem z Ikni jest ''bandoru''. Dzięki niemu, każdy Laryjczyk będący w Ikni, może zasięgnąć rady jednego z przodków. By modlitwa się udała elf musi posiadać przy sobie rzeczy pochodzące z huanu, rodu lub najlepiej przedmiot należący dawniej do przyzwanego ducha - im bardziej osobisty i powiązany emocjonalnie, tym większa szansa na jego przybycie. Istnieje możliwość złożenia obietnicy w ramach ofiary, należy z tym jednak uważać - jeżeli nie wykona się złożonej przysięgi, można być pewnym konsekwencji. Na szczęście śmiertelnych, istnieje możliwość zdjęcia przysięgi przez kapłana, jednak jest to czasochłonne i wymaga wielu poświęceń.
 
Sam rytuał musi zostać przeprowadzony w przygotowanej do tego kaplicy. Najprostsza, “polowa” wersja kaplicy składa się ze zwoju z modlitwą bądź wspomnieniem przodka, przewiązanego czerwonym sznurem i zawieszonego na wysokości głowy modlącego. Pod nim należy zapalić kadzidło i osnuć sześciokrotnie zwój dymem. Nieodzownym, choć nieobowiązkowym elementem są specjalne dzwonki wiatrowe, dzięki którym duchy zwiastują swoją obecność.
 
Modlący się staje naprzeciwko relikwii w dłoniach trzymając kadzidło. Najpierw wykonuje głęboki ukłon w jej stronę, następnie podchodzi o dwa kroki i klęka stawiając je po swojej prawej stronie a po lewej odkłada swoją broń. Przed sobą układa dłonie, łącząc ze sobą palce wskazujące i kciuki, przeciwnych dłoni, tworząc nimi kształt trójkąta. Po tym patrząc na relikwię, zadaje pytanie (Uwaga, przodkowie nie są encyklopedią! Służą swoją radą i to ty musisz przedstawić im swój pomysł. Oni mogą jedynie zasugerować ci pewne zmiany). Po uzyskaniu odpowiedzi modlący kłania się w geście dziękczynnym, musi dotknąć swoim czołem dłoni opartych o ziemię i powiedzieć “Dziękuję za naukę nauczycielu”. Po tych słowach rytuał się kończy.
 
=== Miejsca kultu ===
Ikni ma znacznie większą moc, a Przodkowie chętniej pomagają swoim rodakom w miejscach pochówku elfów należących do wspólnoty Ikni oraz intersekcjach ziemi i życia. Stawiane są tam kapliczki nazywane ''tengoku''. W czasie podróży po [[Księstwo Laro|Larionie]] nierzadko trafia się na drzewa owinięte zwykłym sznurem z zatkniętymi karteczkami z imionami lub skały z wyrytymi rytualnymi napisami i podobiznami krewnych. Przy domostwach bogatsze rodziny budują cmentarze poświęcone swoim krewnym. W miastach zawsze znajdują się świątynie, będące jednocześnie nekropoliami. Największym i najwspanialszym miejscem kultu Ikni jest ''Sugo Tengoku'', które sąsiaduje z pałacem t’antsana w Laromatonie. Według licznych podań jest to pierwsza świątynia poświęcona Przodkom. Będąc na misjach poza [[Księstwo Laro|Larionem]], elfy często mają przy sobie amulety złożone z rzeczy należącej do Przodka i czerwonego sznura. Umieszczając je w chramie Siódemki na Nieboskłonie, można stworzyć polową kaplicę.
[[Kategoria: Bogowie]]