Gabona

Gabona, nazywana też Gebeh (Velida), Gebhena (Gminy Hobbickie) lub Lauthamme (elfy), jest jednym z bóstw dawnego panteonu, które powróciło po wielkim rytuale w Bibractborgu. Po powrocie Gabona stała się bóstwem pomocniczym Meris i uzyskała od niej swoje dawne domeny. Gabona czczona jest jako patronka upraw i żniw, opiekunka domowego ogniska, ciężarnych, matek i rodzin jako takich. Gabona nigdy nie miała żarliwych wyznawców, czy paladynów, jej święta nie były huczne, lecz wciąż kochała swoich ludzi, ta cicha i niepozorna bogini ze smutkiem przyjęła swoje wygnanie ze świata i z radością powróciła na , nawet jeśli oznaczało to przyjęcie władzy panteonu Opiekunów.
Kult Gabony jest bardzo nierówny, silny na wsiach, niemal zupełnie zapomniany w miastach. Bogini czczona jest wszędzie tam gdzie życie ludzi zależy od ziemi i pomijana tam gdzie ludziom wydaje się, że jedzenie jest oczywiste. Mimo to cierpliwa Gabona kocha wszystkich, którzy składają jej cześć.
Szczególną czcią boginię zawsze otaczały hobbity, które jeszcze przed swym wygnaniem widziały w niej patronkę, po jej powrocie, między innymi za sprawą obecności małego ludku w rytuale, Gabona w pełni przygarnęła lud Velidy pod swój patronat.

Kult

Przedstawienie: Hobbitka w długiej sukni z szeroko rozłożonymi ramionami i uśmiechem na twarzy; inne rasy różne przedstawienia, wśród ludzi - kobieta w starszym wieku z kłosem w jednej dłoni i sierpem w drugiej, oraz z krzesiwem przy pasku, wśród elfów – nastoletnia dziewczyna w wianku z kwiatów i zbóż z fletnią pana w dłoni, czasem przedstawiana jako satyr.

  • Przykazania: Czcij matkę swą i ojca swego. Bądź rodzicom posłuszny. Szanuj wiedzę starszych. O dzieci swe dbaj. Doglądaj upraw jak dzieci swoich. Wdzięczny bądź ziemi za jej dary.
  • Grzechy: krzywdzenie dzieci, zdrada partnera, marnotrawstwo, lenistwo, czynienie przykrości rodzinie.