Velea

Velea zwana również Inixiptlahuan (Zapołudnie) jest panią nierównej walki i tych którzy zadają ból. Nie ma jednak oblicza sadystycznego, jest tym złem, które zawsze jest obecne w świecie i ciemnością, bez której nie ma światła. To do niej składają modły ci, którzy za wszelką cenę chcą wygrać ze zbliżającymi się przeciwnościami i sięgają po wszelkie narzędzia - nawet te niehonorowe. Jest również przewodniczką tych, którzy odchodzą, porzucając na zawsze, lub też znajdują się na łożu śmierci.
Velea jest Niszczycielem i przeciwieństwem Ardate, ona odpowiada za wszystko co umiera i przemija i jest obecna zawsze kiedy coś przestaje być. Velea jest boginią o której śmiertelnicy wolą zapomnieć, jest cieniem śmierci, który czyha na nich całe życie, tak tej naturalnej jak tej nagłej. Jednak nie jest boginią złą jak lubi się ją interpretować. Śmierć jest częścią życia i jest konieczna, bowiem bez niej nie ma nic nowego. Velea jest panią tego zła, które musi istnieć i pierwszą strażniczką czuwającą by nie pojawiło się więcej mroku. Velea patronuje też tym którzy walczą z desperacji i z całej siły starają się przeżyć, gdyż bogini ta nie wierzy w honor, a tylko wygraną. Velea jest też przewodniczką zmarłych, tą która podaje rękę by nikt nie był sam we Mgle i tą która prowadzi duchy. Jej świątynie zawsze są skryte i skąpane w mroku, ludzie rzadko do nich przychodzą, lecz nigdy nie zapominają gdyż każdy boi się rozgniewać boginię śmierci.

Kult

Zasięg jej kultu obejmuje zarówno kraje północy - Kult Pięciu - jak i zapołudnie - Opiekunowie. Przedstawienie: Stara kobieta trzymająca na wyciągniętych rękach miecz; Kobieta skryta pod długim płaszczem w jednej dłoni trzymająca sztylet ostrzem w dół, w drugiej listę imion, pod jej stopami kłębią się węże W kaplicach ku czci zmarłych i na cmentarzach spotkać można wyobrażenie Velei jako Śmierci zgodne z opisami tych, którzy niemal odeszli – dziewczynka z latarnią w jednej ręce i wyciągająca dłoń w stronę wiernego, jej twarz obdarzona bolesnym acz przyjaznym uśmiechem

  • Aspekty pochwalane przez Boginię: gniew, destrukcja, ciemność, noc, atak, agresja.
  • Aspekty potępiane przez Boginię: łagodzić, leczyć, budować, światło.

Reguły kultu

Zmarłym cześć oddać. Walczyć do końca ze wszystkich sił.
Nie ścierpisz nieumarłego.
Nie przejmuj się honorem, walcz by wygrać.
Czerp naukę z bólu.