Avgrunn

Avgrunn, przez elfy z Laro nazywana również Oroni a przez podziemne Valucze (jest to okeślenie obraźliwe, oznacza "fałszywą boginię"), Pani Gór, jest boginią z dawnego panteonu północy. Avgrun jest boginią podległa Iureusowi, zaś w jej władaniu znalazły się góry, szczyty górskie i przełęcze, a nade wszystko groza, jaką w śmiertelnikach budzą górskie zjawiska - huragany, lawiny oraz trzęsienia ziemi. Bogini dobitnie obwieściła to w noc swego powrotu, sprowadzając liczne kataklizmy na górskie społeczności.
Avgrun została przywołana podczas wielkiego rytuału wraz z Wajanem, który był ongiś jej boskim partnerem. Jednak w przeciwieństwie do niego Avgrun nie pragnęła powrotu do świata Ei, wbrew licznym legendom nie była szczególną patronką plemienia krasnoludów inaczej niż przez fakt, że patronowała górom i skałom, w których żyli. Nawet jeśli miałaby być prawdą legenda, że stworzyła ich z kamienia, to byli jednym z jej tworów, jak górskie łańcuchy i skalne warstwy Avgrunnheimu. Jej domeny związany były z samą naturą i nie darzyła nigdy śmiertelników wielką miłością.
Swoje poddaństwo przyjęła ze złością i goryczą, wściekła że potężna góra została zmuszona do ukorzenia się przed innymi bogami.

Kult

Przedstawienie: Ze względu na swoją naturę bogini rzadko kiedy jest przedstawiana w formie humanoidalnej zamiast tego jest utożsamiana z wiatrem w górach; nieliczne posągi wyobrażają ją jako olbrzymkę na gronie z gór, śpiącą pod ziemią, lub z suknią zmieniającą się w górski szczyt.

  • Aspekty pochwalane przez Boginię: otaczanie czcią gór oraz bogini czcią i szacunkiem
  • Aspekty potępiane przez Boginię: umniejszanie bogini i jej domenie, niszczenie gór np.: przez nadmierne górnictwo