Avgrunn: Różnice pomiędzy wersjami

(Utworzono nową stronę "Avgrunn - władczyni skał, wyobrażana jako kamienna olbrzymka. Jej domeną jest skalna powłoka ziemska, kamień jest materią przesiąkniętą jej mocą i poddaną je...")
 
m
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Avgrunn - władczyni skał, wyobrażana jako kamienna olbrzymka. Jej domeną jest skalna powłoka ziemska, kamień jest materią przesiąkniętą jej mocą i poddaną jej władzy. Jej imienia wzywają krasnoludy, ale także wszyscy górnicy i kamieniarze. Ona decyduje o tym, kiedy skała pęka, drży ziemia czy wybuchają wulkany. Avgrunn charakteryzuje spokój i chłód, dopiero wprawiona w gniew doprowadza do kataklizmów. Ogromna jej świątynia znajduje się na pograniczu Shamarothu i Fiordu, w Diafaiche, rejonie niezwykłych naturalnych jaskiń, rozświetlanych światłem słonecznym dochodzącym przez sklepienia. Miejsce to krasnoludy uważają za święte, zgodnie z podaniami tam właśnie pierwszy raz zeszli w podziemia pod powierzchnią półwyspu. Cześć oddają jej również Wergundowie i Itaryjczycy, czyli ludy mające w poważaniu sztukę budowania z kamienia.
+
'''Avgrunn''', przez elfy z Laro nazywana również '''Oroni''' a przez podziemne '''Valucze''' (jest to okeślenie obraźliwe, oznacza "fałszywą boginię"), Pani Gór, jest boginią z dawnego panteonu północy.
 +
Avgrun jest boginią podległa [[Iureus]]owi, zaś w jej władaniu znalazły się góry, szczyty górskie i przełęcze, a nade wszystko groza, jaką w śmiertelnikach budzą górskie zjawiska - huragany, lawiny oraz trzęsienia ziemi.  Bogini dobitnie obwieściła to w noc swego powrotu, sprowadzając liczne kataklizmy na górskie społeczności. <br>
 +
Avgrun została przywołana podczas wielkiego rytuału wraz z [[Wajan]]em, który był ongiś jej boskim partnerem. Jednak w przeciwieństwie do niego Avgrun nie pragnęła powrotu do świata [[Ea | Ei]], wbrew licznym legendom nie była szczególną patronką plemienia krasnoludów inaczej niż przez fakt, że patronowała górom i skałom, w których żyli. Nawet jeśli miałaby być prawdą legenda, że stworzyła ich z kamienia, to byli jednym z jej tworów, jak górskie łańcuchy i skalne warstwy Avgrunnheimu. Jej domeny związany były z samą naturą i nie darzyła nigdy śmiertelników wielką miłością. <br>
 +
Swoje poddaństwo przyjęła ze złością i goryczą, wściekła że potężna góra została zmuszona do ukorzenia się przed innymi bogami.
 +
 
 +
==Kult==
 +
'''Przedstawienie:''' Ze względu na swoją naturę bogini rzadko kiedy jest przedstawiana w formie humanoidalnej zamiast tego jest utożsamiana z wiatrem w górach; nieliczne posągi wyobrażają ją jako olbrzymkę na gronie z gór, śpiącą pod ziemią, lub z suknią zmieniającą się w górski szczyt.
 +
 
 +
* Aspekty pochwalane przez Boginię: otaczanie czcią gór oraz bogini czcią i szacunkiem
 +
* Aspekty potępiane przez Boginię: umniejszanie bogini i jej domenie, niszczenie gór np.: przez nadmierne górnictwo
 +
 
 +
 
 +
 
 +
[[Kategoria: Bogowie]]

Aktualna wersja na dzień 02:37, 21 mar 2020

Avgrunn, przez elfy z Laro nazywana również Oroni a przez podziemne Valucze (jest to okeślenie obraźliwe, oznacza "fałszywą boginię"), Pani Gór, jest boginią z dawnego panteonu północy. Avgrun jest boginią podległa Iureusowi, zaś w jej władaniu znalazły się góry, szczyty górskie i przełęcze, a nade wszystko groza, jaką w śmiertelnikach budzą górskie zjawiska - huragany, lawiny oraz trzęsienia ziemi. Bogini dobitnie obwieściła to w noc swego powrotu, sprowadzając liczne kataklizmy na górskie społeczności.
Avgrun została przywołana podczas wielkiego rytuału wraz z Wajanem, który był ongiś jej boskim partnerem. Jednak w przeciwieństwie do niego Avgrun nie pragnęła powrotu do świata Ei, wbrew licznym legendom nie była szczególną patronką plemienia krasnoludów inaczej niż przez fakt, że patronowała górom i skałom, w których żyli. Nawet jeśli miałaby być prawdą legenda, że stworzyła ich z kamienia, to byli jednym z jej tworów, jak górskie łańcuchy i skalne warstwy Avgrunnheimu. Jej domeny związany były z samą naturą i nie darzyła nigdy śmiertelników wielką miłością.
Swoje poddaństwo przyjęła ze złością i goryczą, wściekła że potężna góra została zmuszona do ukorzenia się przed innymi bogami.

Kult

Przedstawienie: Ze względu na swoją naturę bogini rzadko kiedy jest przedstawiana w formie humanoidalnej zamiast tego jest utożsamiana z wiatrem w górach; nieliczne posągi wyobrażają ją jako olbrzymkę na gronie z gór, śpiącą pod ziemią, lub z suknią zmieniającą się w górski szczyt.

  • Aspekty pochwalane przez Boginię: otaczanie czcią gór oraz bogini czcią i szacunkiem
  • Aspekty potępiane przez Boginię: umniejszanie bogini i jej domenie, niszczenie gór np.: przez nadmierne górnictwo